Kontinuita a bezpečnost provozu dodávky elektrické energie se dnes týká také průmyslových aplikací, kde každá neplánovaná odstávka může způsobit nemalé ekonomické ztráty. Z těchto důvodů je hledáno maximálně odolné řešení rozvodů elektřiny s maximální možnou úrovní zabezpečení proti chybě a zároveň s možností preventivní údržby.
Tyto vlastnosti splňuje rozvodná soustava typu IT. IT sítě jsou izolovány od země a v případě poruchy izolace přechází do uzemněného stavu (stává se soustavou typu TN). Čili tam, kde by běžná uzemněná soustava přestala dodávat energii (došlo by ke zkratu a v důsledku toho k reakci jistícího prvku), IT soustava se pouze stává sítí uzemněnou (tzv. případ první poruchy) a stále dodává energii. Teprve v případě další poruchy izolace (tzn. druhé poruchy) dochází k odpojení dodávky energie na nadproud. Proto lze o IT sítích prohlásit, že z hlediska kontinuity dodávky energie jsou sítěmi spolehlivějšími než sítě typu TN. Více o této problematice je popsáno v normě ČSN 33 2000-4-41.
Aby bylo přesně definováno, zda je síť stále izolována (stále je typu IT), nebo již je v případě první
poruchy, používají se speciální měřící zařízení – hlídače izolačního stavu.
Jedná se o aktivní zařízení, která monitorují okamžitý stav izolačního odporu mezi napájecí soustavou
a vztažným bodem (v průmyslu obvykle vodič PE – potenciál země). Pokud hlídač izolačního stavu zjistí
pokles hodnoty izolace pod stanovenou mez, vyhlašuje poruchu. Obvykle se k tomuto vyhlášení používají
signalizační relé, kterými je vybaven každý hlídač izolace.
Reakce na takto detekovanou poruchu je pak individuální a záleží na konkrétní aplikaci. V praxi se obvykle používají principy zaplánování údržby, omezení provozu, nebo přímého okamžitého odpojení soustavy od napětí. Tyto stavy ale záleží na dané aplikaci a měly by je místně postihovat provozní předpisy.